Spis treści
Pociągi międzynarodowe
Często stosowanym środkiem transportu na obóz zagraniczny są pociągi międzynarodowe. Ten artykuł zawiera triki i podpowiedzi dotyczące planowania przejazdów takimi pociągami.
Rozkłady
Rozkłady pociągów jadących przez Polskę można znaleźć na stronie Rozkład-PKP.pl. Ponieważ w danym kierunku często jedzie tylko jeden/kilka wagonów z całego składu, które w pewnym momencie są odłączane i przyłączane do innego pociągu, warto też korzystać z informacji o składach pociągów dostępnych na stronie przewozników (e.g. PKP Intercity). Inne połączenia należy sprawdzać na stronach przewoźników zagranicznych.
- Węgry: MAV-Start
- Czechy: České dráhy
- Słowiańskie bałkany: słowo-klucz ŽELEZNICE
Bilety
Ceny biletów są na ogół dostępne w internecie wtedy, kiedy przewoźnik sprzedaje je przez internet. W przypadku Ceskich Drah można ponadto policzyć ceny biletów Tarifnim Kalkulatorem Jizdenki. By otrzymać pewne informacje należy napisać po angielsku maila do przewoźnika zagranicznego. Czeskie bilety kupimy w Cieszynie Czeskim lub Bohuminie w ramach jednodniowej wyprawy kosztującej ok. 120 zł. Analogiczne rozwiązania są możliwe przy innych granicach (np. w Terespolu/Brześciu na Białorusi, obóz Ural 2007).
Bilety kombinowane
Bezpośrednie bilety międzynarodowe są przeznaczone dla turystów, nie harcerzy, dlatego są na ogół bardzo drogie. Da się istotnie obniżyć cenę biletu kupując bilety krajowe do/od granicy, a granice przekraczając na "przejściówkach" lub podobnych rozwiązaniach. Zagraniczne bilety wciąż warto kupić z wyprzedzeniem, np. przez internet.
Oferty specjalne
Może się jednak okazać, że taryfowe ceny biletów w ogóle nie będą nas interesować, często bowiem najtańszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju oferty specjalne, obowiązujące na ogół między dużymi miastami, np. bilety SparNight Warszawa-Budapeszt (2013: 30 EUR) albo oferta Budapeszt-Belgrad Special (2013: 15 EUR). Często bilety takie trzeba kupować ze sporym wyprzedzeniem. Ponadto istotnym problemem bywa tutaj możliwość wykupienia biletu powrotnego z elastyczną datą: bilety w ofertach specjalnych są czasem niewymienialne i niezwracalne. Jeśli plan transportu zawiera duże ryzyko spóźnień, należy unikać takich biletów. Biletami wolnymi od tego problemu są czeskie bilety grupowe i czeskie CityStary (w obu przypadkach można kupić bilet powrotny ważny 30 dni). Problem nie dotyczy niejako z definicji elastycznych biletów Interrail, Balkan Flexipass i podobnych, które również warto rozważyć.
- CityStar. Bilety od punktu A do B dla grup do 5 osób z progresywną zniżką. Opłacają się więc najbardziej przy grupach z n = 5k, gdzie k to liczba naturalna.
- Balkan FlexiPass. 5, 10 lub 15 dni nieograniczonej podróży pociągami na terenie Bałkanów na jednym elastycznym bilecie ważnym miesiąc.
- Interrail. Elastyczny bilet jak FlexiPass dla jednego europejskiego kraju innego niż Polska lub całej UE.
Zniżki
Mimo, że w Polsce zniżki przysługują tylko studentom z obywatelstwem polskim, za granicą nie zawsze musi tak być. Warto zwłaszcza sprawdzić, czy przewoźnik nie pisze coś o kartach ISIC albo EURO<26.
Zarządzanie transportem kolejowym w trakcie obozu
Na obozie należy mieć ze sobą wydrukowane szczegółowe trasy pociągów do kontrolowania opóźnień i rozkłady alternatywnych połączeń. Warto również utrzymywać porządek w biletach, trzymając bilety na każde połączenie w osobnej strunówce. Dobrym pomysłem jest zebranie wszystkich legitymacji na cały czas trwania przejazdu z ulgowymi biletami.