Zaopatrzenie

Opracowanie Zaopatrzenia polega na sporządzeniu planu żywienia na obozie, zaplanowaniu zakupów i ustalenia we współpracy ze Sprzętem kto co nosi. Oprócz jedzenia Zaopatrzenie troszczy się również o paliwo do kuchenek oraz artykuły takie jak srolka i płyn do mycia naczyń, krótko mowiąc, artykuły podlegające zużyciu. Większość informacji potrzebnych do opracowania Zaopatrzenia można znaleźć w Kwatermistrzostwie obozów wędrownych. Poniżej zamieszczony jest jedynie zarys planu działań grupy i checklista nieoczywistych zadań.

Podpowiedzi

Duża część pracy Zaopatrzenia może zostać wykonana przez arkusz kalkulacyjny, jeśli się go odpowiednio skonstruuje. Aby to zrobić, warto przeanalizować zadanie stojące przed tą grupą na pewnym poziomie abstrakcji.

Dane wejściowe

 • Plan obozu – mówi nam, kiedy można zrobić zakupy; zakupy wyznaczają „odcinki” obozu; plan obozu należy przemyśleć i uzupełnić o liczbę osób na każdym odcinku oraz liczbę posiłków różnych typów
 • Przepisy – czyli listy artykułów potrzebnych do przygotowania posiłku danego typu wraz z ilościami na osobę

Stadium pośrednie

 • Listy produktów potrzebnych na każdy odcinek

Dane wyjściowe

 • Listy zakupów na każdy odcinek
 • Podział między zastępy na każdy odcinek

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że zadanie sprowadza się do zliczenia dla każdego odcinka gór liczby posiłków każdego typu, a następnie przemnożenia jej przez liczbę uczestników i określone w przepisie ilości produktów. Przy pomocy Excelowych/Calcowych filtrów da się z takiej listy produktów wygenerować listy zakupów i podział na zastępy, a więc prosty plan zaopatrzeniowy. Występują jednak następujące utrudnienia:

 • Część artykułów na każdy odcinek będzie kupowana w Warszawie. W ramach danego odcinka warto traktować jedzenie na następne odcinki jako „sprzęt” przy ustalaniu kto co nosi. To dlatego, że takiego jedzenie nie ubywa, w przeciwieństwie do jedzenia „bieżącego”.
 • Istnieją zwolennicy przygotowania przed obozem gotowych zestawów produktów na każdy posiłek. To sprawia, że innego rodzaju abstrakty stosujemy w listach zakupów (produkty) a innego rodzaju przy podziale między zastępy (paczki). Ponadto aby powstały zestawy, należy zrobić przepak. Proces ten może zostać znacznie ułatwiony przez wyprodukowanie karteczek mówiących na jakie paczki należy podzielić produkt i jak te paczki oznaczyć.

Nieoczywiste rzeczy

Poniżej znajduje się lista ważnych lub po prostu nieoczywistych rzeczy, o których warto pamiętać przy opracowywaniu Zaopatrzenia. Większość z nich jest gdzieś w KOW-ie, ale zbieram je razem dla wygody.

 • Benzynka. Należy nie tylko obliczyć, ile jej potrzeba, ale także upewnić się, że jest gdzie ją kupić i jest na to zarezerwowany dodatkowy czas, a także że nie będziemy jej musieli ze sobą przewozić tam gdzie to nie jest absolutnie konieczne. Warto też dogadać ze Sprzętem żeby na obóz pojechał mały kanister do kupowania i przechowywania benzyny.
 • Honiwo. Ktoś musi je zrobić.
 • Panierka do soi. Jak powyżej.
 • Kisiel/popcorn/kakao.
 • Kabanosy.

nawigacja
QR Code
QR Code public:obozzagr:zaopatrzenie:start (generated for current page)