To jest stara wersja strony!


Zaopatrzenie

Opracowanie Zaopatrzenia polega na sporządzeniu planu żywienia na obozie i związanych z nim zadań: planowania zakupów i dzielenia we współpracy ze Sprzętem rzeczy obozowych między zastępy do noszenia. Oprócz jedzenia Zaopatrzenie troszczy się również o paliwo do kuchenek oraz artykuły takie jak srolka i płyn do mycia naczyń. Większość informacji potrzebnych do opracowania Zaopatrzenia można znaleźć w Kwatermistrzostwie obozów wędrownych. Poniżej zamieszczony jest jedynie zarys planu działania grupy i checklista nieoczywistych zadań.

Podpowiedzi

Duża część pracy Zaopatrzenia może zostać wykonana przez arkusz kalkulacyjny, jeśli się go odpowiednio skonstruuje. Aby to zrobić, warto przeanalizować zadanie stojące przed tą grupą na pewnym poziomie abstrakcji.

Dane wejściowe

  • Plan obozu – daje nam „odcinki” obozu wyznaczane wizytami w cywilizacji (a zatem zakupami) wraz z ich długością i liczbą uczestników 1)
  • Przepisy – czyli ilości artykułów potrzebne do przygotowania posiłków

Stadium pośrednie

  • Ilości produktów potrzebne na każdy odcinek

Dane wyjściowe

  • Listy zakupów na każdy odcinek
  • Podział między zastępy na każdy odcinek

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że zadanie sprowadza się do zliczenia liczby posiłków każdego typu na każdy odcinek gór, a następnie przemnożenia jej przez liczbę uczestników i określone w przepisie ilości produktów. Przy pomocy Excelowych/Calcowych filtrów da się z tego wygenerować listy zakupów i podział na zastępy, a więc prosty plan zaopatrzeniowy. Występują jednak następujące utrudnienia:

  • Część artykułów na każdy odcinek będzie kupowana w Warszawie i noszona w poprzednich odcinkach w charakterze „sprzętożarcia”.
  • Istnieją zwolennicy przygotowania przed obozem gotowych paczek produktów potrzebnych do przygotowania jednego posiłku danego typu. To sprawia, że innego rodzaju abstrakty stosujemy w listach zakupów (produkty) a innego rodzaju przy podziale między zastępy (paczki). Ponadto aby powstały paczki, należy zrobić przepak, który jest ułatwiony jeśli wyprodukujemy karteczki mówiące na jakie paczki należy podzielić produkt i jak te paczki oznaczyć.
1) Bywa zmienna w czasie.

nawigacja
QR Code
QR Code public:obozzagr:zaopatrzenie:start (generated for current page)