Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
public:obozzagr:zaopatrzenie:start [2013/08/11 21:26]
Maciek G.
public:obozzagr:zaopatrzenie:start [2015/04/14 01:42] (aktualna)
Maciek G.
Linia 1: Linia 1:
 ====== Zaopatrzenie ====== ====== Zaopatrzenie ======
-Opracowanie Zaopatrzenia polega na sporządzeniu planu żywienia na obozie ​i związanych z nim zadań: planowania ​zakupów i dzielenia ​we współpracy ze [[public:​obozzagr:​sprzet:​start|Sprzętem]] ​rzeczy obozowych między zastępy do noszenia. Oprócz jedzenia Zaopatrzenie troszczy się również o paliwo do kuchenek oraz artykuły takie jak srolka i płyn do mycia naczyń. Większość informacji potrzebnych do opracowania Zaopatrzenia można znaleźć w //​{{:​public:​materialy:​spisanedoswiadczenianaszejdruzyny:kwatermistrzostwo_obozow_wedrownych.pdf|Kwatermistrzostwie obozów wędrownych}}//​. Poniżej zamieszczony jest jedynie zarys planu działania grupy i checklista nieoczywistych zadań.+Opracowanie Zaopatrzenia polega na sporządzeniu planu żywienia na obozie, zaplanowaniu ​zakupów i ustalenia ​we współpracy ze  [[public:​obozzagr:​sprzet:​start|Sprzętem]] ​kto co nosi. Oprócz jedzenia Zaopatrzenie troszczy się również o paliwo do kuchenek oraz artykuły takie jak srolka i płyn do mycia naczyń, krótko mowiąc, artykuły podlegające zużyciu. Większość informacji potrzebnych do opracowania Zaopatrzenia można znaleźć w //​{{:​public:​materialy:​poradniki:kow.pdf|Kwatermistrzostwie obozów wędrownych}}//​. Poniżej zamieszczony jest jedynie zarys planu działań grupy i checklista nieoczywistych zadań.
 =====Podpowiedzi===== =====Podpowiedzi=====
 Duża część pracy Zaopatrzenia może zostać wykonana przez arkusz kalkulacyjny,​ jeśli się go odpowiednio skonstruuje. Aby to zrobić, warto przeanalizować zadanie stojące przed tą grupą na pewnym poziomie abstrakcji. Duża część pracy Zaopatrzenia może zostać wykonana przez arkusz kalkulacyjny,​ jeśli się go odpowiednio skonstruuje. Aby to zrobić, warto przeanalizować zadanie stojące przed tą grupą na pewnym poziomie abstrakcji.
 === Dane wejściowe === === Dane wejściowe ===
-   * Plan obozu -- daje nam "​odcinki"​ obozu wyznaczane wizytami w cywilizacji (a zatem zakupami) wraz z ich długością i liczbą uczestników ((Bywa zmienna w czasie.)) +   * Plan obozu -- mówi nam, kiedy można zrobić zakupy; zakupy wyznaczają ​"​odcinki"​ obozu; plan obozu należy przemyśleć uzupełnić o liczbę osób na każdym odcinku oraz liczbę posiłków różnych typów 
-   * Przepisy -- czyli ilości ​artykułów ​potrzebne ​do przygotowania posiłków+   * Przepisy -- czyli listy artykułów ​potrzebnych ​do przygotowania posiłku danego typu wraz z ilościami na osobę
 === Stadium pośrednie === === Stadium pośrednie ===
- +   Listy produktów ​potrzebnych ​na każdy odcinek
-   Ilości ​produktów ​potrzebne ​na każdy odcinek+
 === Dane wyjściowe === === Dane wyjściowe ===
    * Listy zakupów na każdy odcinek    * Listy zakupów na każdy odcinek
    * Podział między zastępy na każdy odcinek    * Podział między zastępy na każdy odcinek
-W pewnym uproszczeniu można powiedzieć,​ że zadanie sprowadza się do zliczenia liczby posiłków każdego typu na każdy odcinek gór, a następnie przemnożenia jej przez liczbę uczestników i określone w przepisie ilości produktów. Przy pomocy Excelowych/​Calcowych filtrów da się z tego wygenerować listy zakupów i podział na zastępy, a więc prosty plan zaopatrzeniowy. Występują jednak następujące utrudnienia:​ +W pewnym uproszczeniu można powiedzieć,​ że zadanie sprowadza się do zliczenia ​dla każdego odcinka gór liczby posiłków każdego typu, a następnie przemnożenia jej przez liczbę uczestników i określone w przepisie ilości produktów. Przy pomocy Excelowych/​Calcowych filtrów da się z takiej listy produktów ​wygenerować listy zakupów i podział na zastępy, a więc prosty plan zaopatrzeniowy. Występują jednak następujące utrudnienia:​ 
-  * Część artykułów na każdy odcinek będzie kupowana w Warszawie ​i noszona w poprzednich odcinkach w charakterze ​"​sprzętożarcia". +  * Część artykułów na każdy odcinek będzie kupowana w Warszawie. W ramach danego odcinka warto traktować jedzenie na następne odcinki jako "​sprzęt" przy ustalaniu kto co nosi. To dlatego, ​że takiego jedzenie nie ubywa, w przeciwieństwie do jedzenia "​bieżącego". 
-  * Istnieją zwolennicy przygotowania przed obozem gotowych ​paczek ​produktów ​potrzebnych do przygotowania jednego ​posiłku danego typu. To sprawia, że innego rodzaju abstrakty stosujemy w listach zakupów (produkty) a innego rodzaju przy podziale między zastępy (paczki). Ponadto aby powstały ​paczki, należy zrobić przepak, który jest ułatwiony ​jeśli wyprodukujemy karteczki ​mówiące na jakie paczki należy podzielić produkt i jak te paczki oznaczyć.+  * Istnieją zwolennicy przygotowania przed obozem gotowych ​zestawów ​produktów ​na każdy ​posiłek. To sprawia, że innego rodzaju abstrakty stosujemy w listach zakupów (produkty) a innego rodzaju przy podziale między zastępy (paczki). Ponadto aby powstały ​zestawy, należy zrobić przepak. Proces ten może zostać znacznie ​ułatwiony ​przez wyprodukowanie karteczek ​mówiących na jakie paczki należy podzielić produkt i jak te paczki oznaczyć.
 ===== Nieoczywiste rzeczy ===== ===== Nieoczywiste rzeczy =====
 Poniżej znajduje się lista ważnych lub po prostu nieoczywistych rzeczy, o których warto pamiętać przy opracowywaniu Zaopatrzenia. Większość z nich jest gdzieś w KOW-ie, ale zbieram je razem dla wygody. Poniżej znajduje się lista ważnych lub po prostu nieoczywistych rzeczy, o których warto pamiętać przy opracowywaniu Zaopatrzenia. Większość z nich jest gdzieś w KOW-ie, ale zbieram je razem dla wygody.

nawigacja
QR Code
QR Code public:obozzagr:zaopatrzenie:start (generated for current page)