Odznaki żbikowe

Odznaki żbikowe są tradycyjnymi odznaczeniami przyznawanymi w naszym środowisku. Obecnie funkcjonują w 21.WDW „Stare Żbiki” i 21. WDHy „Żbiki”. Noszone są na czarnym pasku nad prawą kieszenią munduru. Oto te odznaki, które mają szansę być przyznane kiedykolwiek:

  • Odznaka za staż. Przyznawana za 5 lat bycia w środowisku 21. Ma formę żółtego prostokącika. Kolejne 5 lat oznacza się białym pionowym paskiem w poprzek odznaki.

  • Odznaka wygi. Przyznawana jest na 6., 11., 16. itd. obozie. Liczą się też zimowiska oraz obozy poza środowiskiem 21. Liczy się też uczestnictwo w co najwyżej trzech koloniach zuchowych. Jest to żółty prostokącik z czerwonym trójkącikiem.

  • Odznaka desperatki. Przyznawana jest za przeżycie dość niebezpiecznej, mocno stresującej i nieprzyjemnej sytuacji podczas działalności w drużynie. Jest to żółty prostokącik z koniczynką po środku.

  • Odznaka za kwaterkę. Przyznawana jest za udział w kwaterce obozu stałego. Ma formę czerwonego prostokącika z żółtym trójkątem. Kolejne udziały są odznaczane pionowym białym paskiem w poprzek odznaki.

  • Odznaka od zuchów do szarż. Przysługuje człowiekowi, który w Środowisku 21. był zuchem, harcerzem, harcerzem starszym, wędrownikiem i został instruktorem. Jest to czerwony prostokącik z koniczynką po środku.

Inne tradycyjne odznaki to odznaka Kręgu Instruktorskiego (przyznawana za zasługi przez 21. KI, który obecnie nie istnieje) i odznaka „ucho żbika”, przyznawana przez środowisko za wyjątkowe zasługi – upoważnia do naszycia sobie stylizowanego ucha żbika na chustę ;)


nawigacja
QR Code
QR Code public:materialy:sprawnosciznakisluzbiodznakizbikowe:odznakizbikowe:start (generated for current page)